Acasă » DNSH „Do No Significant Harm”
Regulamentul delegat (UE) 2021/2139 al Comisiei din 4 iunie 2021 de completare a Regulamentului (UE) 2020/852 al Parlamentului European și al Consiliului prin stabilirea criteriilor tehnice de examinare pentru a determina condițiile în care o activitate economică se califică drept activitate care contribuie în mod substanțial la atenuarea schimbărilor climatice sau la adaptarea la schimbările climatice și pentru a stabili dacă activitatea economică respectivă aduce prejudicii semnificative obiectivelor de mediu.
În conformitate cu Regulamentul privind Mecanismul de redresare și reziliență, evaluarea planurilor naționale de redresare și reziliență trebuie să asigure faptul că fiecare măsură (și anume, fiecare reformă și fiecare investiție) din cadrul planului respectă principiul de „a nu aduce prejudicii semnificative” (DNSH – „Do No Significant Harm”).
Principiul de bază este cel al dezvoltării durabile care pornește de la premisa că o creștere economică sănătoasa trebuie făcută cu respectarea echității sociale și protejarea mediului înconjurător.
Este important de precizat că aplicarea principiului DNSH se face încă din etapa de evaluarea a proiectelor, de aceea toate proiectele de investiții propuse în România vor avea în vedere analiza DNSH si un screening aferent anexat programului aprobat, precum și concluziile Raportului de mediu elaborat pentru parcurgerea procedurii de evaluare de mediu.
CONFORMAREA DNSH SE FACE IN CORELAȚIE CU 6 OBIECTIVE DE MEDIU:
București
Strada Drumul Podu Dâmboviței Nr. 57-73, 060652
Telefon: +40214100575 +40214120042
Email: ecoind@incdecoind.ro
Sucursala Timișoara
Telefon: +40 256 220 369
E-mail: ecoind.tm@gmail.com
Sucursala Râmnicu Vâlcea
Telefon: +04.0250.73.75.43
E-mail: valcea@incdecoind.ro
© 2025 Toate drepturile rezervate INCD-ECOIND